Flašíková–Beňová, Frešo či Krajcer? Kto bude najviac sociálny?

Autor: Anna Šmehilová | 7.10.2013 o 7:15 | (upravené 7.10.2013 o 8:05) Karma článku: 8,63 | Prečítané:  1520x

Bratislavský samosprávny kraj dáva na sociálnu oblasť približne 24 miliónov eur ročne, čo je skoro 20 % z celkového balíka určeného na prerozdelenie v kraji. Má aktualizovanú koncepciu sociálnych služieb, schválený dokument o podmienkach kvality služieb, dostupné informácie na webe, pripravuje sa transformovať domovy sociálnych služieb, vzorne a načas platí neverejným poskytovateľom. I napriek tomu nie je vôbec ľahké tento kraj z pohľadu sociálnych služieb riadiť. Horúcimi kandidátmi na stoličku župana v BSK sú najmä traja kandidáti. Ktorý z nich však bude reálne a kompetentne sociálny? Posúďme spolu.

Flašíková - Beňová?

Flašíková - Beňová si vybrala šesť hlavných priorít pre svoj program. Jednou z nich je aj „Spravodlivý sociálny systém". Opomenúc často používaný zmätočný termín „sociálne zariadenia" na označenie zariadení sociálnych služieb, zdôrazňuje potrebu zabezpečenia sociálnych služieb a bývania najmä pre seniorov. Ostatné sociálne odkázané skupiny, o ktoré sa má VUC postarať (napríklad ľudí so zdravotným postihnutím a ďalšie), vo svojom programe už nespomína. Príliš často sa odvoláva na ministerstvami pripravované materiály, ktoré však nie sú ani len vo finálnej podobe v súčasnosti, nieto na predloženie a schválenie do parlamentu. Prísľub garancie poskytnutia sociálnych služieb aj v prípade insolventnosti klienta prostredníctvom zvýšeného príspevku už teraz garantuje zákon, takže nejde o nič nadštandardné. Pozitívom však je návrh na zverejňovanie ekonomicky oprávnených nákladov na prevádzku v zariadeniach sociálnych služieb a na odkázanosť, čo by malo prispieť k otvorenému a spravodlivejšiemu financovaniu v sociálnych službách.

Frešo?

Po preštudovaní Frešových návrhov na zvýšenie kvality života v BSK v rámci predvolebného programu som „sociálne znejúce" našla len dva nadpisy - "Zabezpečíme rodinné pasy pre obyvateľov kraja" a „Postupne budú pribúdať byty pre učiteľov". Tieto dva „sociálne" návrhy však v konečnom dôsledku nemajú nič spoločné s podporou sociálnych služieb, ani sociálno-právnou ochranou a kuratelou. O sociálnom programe nič nepíšu ani len jeho noviny „Na kus reči".

Krajcer?

Medzi konkrétnymi opatreniami pre zlepšenie života obyvateľov BSK v Krajcerovom programe nájdeme samostatnú sekciu venovanú sociálnej oblasti. Ide o konkrétne a jasne uchopiteľné návrhy smerované na posilnenie a podporu sociálnych služieb a to nie len pre seniorov! Program sa podrobne venuje oblastiam zvyšovania kvality a dostupnosti sociálnych služieb, navrhuje ich otvorené a spravodlivé financovanie cez zverejňovanie ekonomicky oprávnených nákladov u poskytovateľov na prevádzku a na odkázanosť. Ambíciou programu je zavádzanie spravodlivých poradovníkov pre umiestňovanie klientov v zariadeniach sociálnych služieb, aby sa čakacie doby postupne skracovali a nikto sa nemohol „predbehovať". Po prvýkrát sa v programe kandidátov práve uňho objavuje monitorovanie spokojnosti klientov s poskytovanými sociálnymi službami, čo dáva programu silnú pridanú hodnotu, ktorú nespomína okrem neho nikto.

Analýzu som sa snažila urobiť naozaj korektne vychádzajúc z dostupných materiálov na weboch všetkých troch kandidátov. Z celého programu som hodnotila opatrenia a návrhy smerované len do sociálnej oblasti. Keby sme sedeli v škole, tak Frešo by odo mňa dostal za svoje návrhy v sociálnej oblasti štvorku „4" s prižmúreným okom, Flašíková - Beňová by bola medzi dvojkou a trojkou „2/3" a Krajcer by dostal jednotku „1".

Ak Krajcer splní, čo sľúbil, tak by mohol byť v BSK zo všetkých kandidátov najbližšie k ľuďom. Sociálna pomoc v kraji sa musí ľudí priamo dotýkať. Ja by som volila Krajcera za župana. Že vraj ľuďom rozumie a má na to nos. A to dokazuje aj jeho sociálny program.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?